1398/06/20

بیل زنی آیینی ۲۵۰ ساله خوسفی ها در ظهر عاشورا

شور دلدادگان حسین(ع)، همراه با مراسم ۲۵۰ ساله بیل زنی در قتلگاه خوسف، طائفه بنی اسد در صحرای کربلا را شبیه سازی می کند تا مردم، حسین(ع) را بهتر بشناسند و در فراغش به سوگ نشینند.

بیل زنی آیینی ۲۵۰ ساله خوسفی ها در ظهر عاشورا

 

خبرگزاری شبستان_ خراسان جنوبی: خواستم عازم مراسم ظهر عاشورای مرکز خراسان جنوبی شوم ولی شنیدم مردمان خوسف عزاداریشان، نمادی از تدفین پیکر پاک و مطهر شهدای کربلا همراه با بیل زنی است، دیدن این صحنه های باشکوه عزاداری و ثبت و ضبط آن، روح و جانم را همراه عزاداران ظهر عاشورا کرد.

 

مراسمی که با حضور تمامی هیئات عزاداری در مکانی به نام قتلگاه همه ساله با شوری خاص برگزار می شود.

 

 

در گذشته های دور و در مراسم بیل گردانی شهرستان خوسف بیشتر کشاورزان با بیل های سنتی خود حضور می یافتند و در سوگ امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش به عزاداری می پرداختند.

 

آئین بیل گردانی خوسف قدمتی ۲۵۰ ساله دارد اما در سال 1327 شمسي ممنوع شد، بیل زنی یکی از میراث های معنوی مردم شهر خوسف است که تنها در خراسان جنوبی و در این شهرستان در روز عاشورای محرم برگزار می شود.

 

برای برپایی مراسم بیل گردانی از دو هیئت شهرستان خوسف دو دسته ۱۵ نفری آماده بیل زنی شده و هر يك از نفرات بيل به دست، دايره وار و به هم چسبيده بيل هايشان را به طرف آسمان مي گرفتند و در هنگام حركت هر يك از نفرات به هوا پريده و تيغه بيلش را به بيل هاي ديگر مي زد و همه با هم يك صدا مي گوفتند؛ «حيدر علي».

 

 

مردمان خوسف با پیروی از بزرگان، نیاکان و اجدادشان آیین کهن بیل زنی را برگزار  می کنند، به گفته «سید احمد برآبادی» مسئول حوزه پژوهش اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ مراسم بیل زنی مدت ها در زمان پهلوی ممنون شده بود، ولی بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دوباره جان تازه ای به خود گرفته است.

 

 

برآبادی می گوید: مراسم بیل زنی نماد و شبیه سازی حرکت طائفه بنی اسد در صحرای کربلاست، بنی اسد طائفه ای بوده اند که بعد از شهادت خاندان علی ابن الحسین(ع) و یاران باوفایش با بیل و وسایل خود اجساد شهدا را برداشتند و در محل کربلا دفن کردند، لذا بیل زنی نوعی اقتباس از حرکت طائفه بنی اسد در صحرای کربلاست.

 

وی ادامه می دهد: مراسم ظهر عاشورای شهرستان خوسف «بیل زنی و نخل گردانی» همان تشییع پیگر مطهر امام حسین(ع) و نخل گردانی هم، نماد تابوت این حضرت و یارانشان است.

 

او می گوید: مراسم بیل زنی به شماره 508 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.


خروج